سیجی اوزاوا - Seiji Ozawa

سیجی اُزاوا (Seiji Ozawa) متولد 1 سبتامبر 1935 در فنیتین سابق – شنیانگ (Shenyang) کنونی است. ازاوا رهبر ژاپنی ارکستر است که تحصیل موسیقی را از سن بسیار پائین آغاز کرد و از هنرستان موسیقی توهو در توکیو با بالاترین نمره در آهنگسازی و رهبری فارغ التحصیل شد. در سال 1959 جایزه اول مسابقات رهبران ارکستر را در بسانکون-فرانسه، دریافت کرد. چالرز مونش (Charles Munch) رهبر ارکستر سمفونیک بوستن، او را به پیوستن به کانون موسیقی تانگلوود (Tanglewood) دعوت کرد، در آنجا جایزه کوتسویتزکی (Koussevitzky) را به عنوان درخشانترین رهبر محصل در سال 1960 دریافت کرد.

او در حالی که با هربرت فُن کارایان (Herbert von Karajan) در برلین غربی همکاری می کرد، سیجی اُزاوا مورد توجه لئونارد برنستین (Leonard Bernstein) قرار گرفت، کسی که او را به عنوان دستیار رهبر ارکستر فیلارمونیک نیویورک برای فصل 1961-62 انتخاب کرد.

در ژانویه 1962 در آمریکای شمالی به همراه سمفونیک سان فرانسیسکو، اولین کنسرت حرفه ای خود را برگزار کرد. او رهبر
ارکستر سمفونیک شیکاگو در جشنواره راوینیا برای 5 بار بوده که از سال 1964 آغاز شد. اوزاوا، از سال 1965 تا 1969 رهبر سمفونیک تورنتو بوده و در ارکستر سمفونیک سان فرانسیسکو از سال 1970 تا 1976 فعالیت کرده است.

او ارکستر سمفونیک بوستن را برای اولین بار در سال 1964 در تانگلوود رهبری کرد و در ژانویه 1968 اولین سمفونی خود را به همراه آن ارکستر اجرا کرد. او به عنوان مدیر هنری کانون تانگلوود در سال 1970 انتخاب شد و در سال 1973 کار خود را به عنوان رهبر ارکستر سمفونیک بوستن آغاز کرد. فصل 2000 – 2001 بیست و هفتمین سالگرد سیجی اُزاوا به عنوان رهبر ارکستر سمفونیک بوستن بود.

از زمانی که این سمت را در آنجا بر عهده گرفت خود را کاملا وقف آنجا کرد و در تاریخ این ارکستر جاودان خواهد ماند. در پاییز 2002 اُزاوا رهبر اپرای وین شد و شور و علاقه اش به اپرا را منعکس کرد. اُزاوا از همکاری دراز مدت خود به عنوان رهبر میهمان اپرای وین، همچنین رهبر ارکستر فیلارمونیک وین در وین، سالزبورگ و در تورهای آنها بسیار لذت برد. سیجی اُزاوا آثار ضبط شده فراوانی دارد که بسیاری از آنها برای تولیدات سونی کلاسیک می باشد. از آثار اخیر ضبط شده او سمفونی شماره 2 مالر (Mahler) به نام "هبوت" (Resurrection) به همراه ارکستر ساتیو کینن (Saito Kinen) ژاپن است.

به علاوه آثارش را به همراه
ارکستر سمفونیک بوستن، فیلارمونیک برلین، فیلارمونیک وین، فیلارمونیک لندن، ارکستر ملی فرانسه، ارکستر پاریس، فیلارمونیای لندن، سمفونیک سان فرانسیسکو، سمفونیک شیکاگو و سمفونی تورنتو ضبط کرده است.

در سالهای اخیر سیجی اُزاوا افتخارات بین المللی فراوانی داشته، رئیس جمهور سابق فرانسه ژاک شیراک، به او مدال افتخار اهدا کرده که او را نه تنها به عنوان یک رهبر ارکستر برجسته شناخته، بلکه به دلیل حمایت او از رهبران ارکستر فرانسه و همکاری فداکارانه او با اُپرای پاریس بوده است.

در دسامبر 1997 به عنوان موسیقیدان سال، توسط موزیکال آمریکا (Musical America) معرفی شد. در سال 1994 اولین دارنده جایزه اینویه (Inouye) ژاپن بود (که آن نام بهترین رمان نویس ژاپنی قرن است). در همان سال در کانون موسیقی تانگلوود (Tanglewood) تالاری با نام او "سیجی اُزاوا" در آکادمی تابستانی BSO در غرب ماساچوست افتتاح شد.

 در تانگلوود او هم استادی هم مدیریت آنجا را بر عهده داشت، آکادمی تابستانی BSO جایی برای موسیقیدانان جوان حرفه ای از تمام نقاط جهان است. در سال 1992 سیجی اُزاوا از برگزار کنندگان جشنواره کینن سیاتو در شهر ماتسوموتیوی ژاپن است که آن را به سطح جهانی رساند، این جشنواره در یادبود معلم وی در مدرسه موسیقی توکیو توهو که مرکز موسیقی غربی در ژاپن است، برگزار شد.

در سال 1992 اولین اجرای خود را به همراه اپرای متروپالیشن در نیویورک برگزار کرد. او رهبری ارکسترها را در کنار حرفه بیست و هفت ساله خود به عنوان کارگردان موسیقی ارکستر سمفونیک بوستن، انجام می داد. وی همچنین باعث ترقی فراوان و شهرت پابرجای ارکستر بوستون در تانگلوود، ژاپن، هنگ کنگ، چین، آمریکای جنوبی، سرتاسر ایالات متحده آمریکا و اروپا بوده است.

سیجی ازاوا، حامی کمیته BSO برای ارائه آثار نو، شامل مجموعه آثاری به مناسبت صدمین سالگرد تولد ارکستر سمفونیک بوستن در سال 1981 و پانزدهمین سالگرد کانون موسیقی تنگلوود در سال 1990 است. دو سال پیش سایه های زمان (The shadows of time) اثر هنری دوتیلکس (Henri Dutilleux) را برای اولین بار اجرا کرد که بارها ضبط و تکثیر شد و به خاطر آن جایزه موسیقی کلاسیک ویکتوریای فرانسه را کسب کرد.

او به همراه ارکستر بوستن بیش از 140 اثر ضبط شده به همراه بیش از پانزده آهنگساز مختلف، ارائه داده است. سیجی اُزا اولین جایزه امی (Emmy award) خود را در سال 1976 برای مجموعه تلویزیونی سمفونی PBS دریافت کرد. در سال 1994 دومین جایزه امی خود را دریافت نمود (برای موفقیت در برنامه های فرهنگی برای دوورژاک (Dvorák) در پراگ به همراه ارکستر سمفونیک بوستن که این کنسرت ضبط و بارها توسط سونی کلاسیک به طور صوتی و تصویری تکثیر شد.)

سیجی اُزاوا مدرک افتخاری دکترای موسیقی را از دانشگاه ماساچوست، کنسرواتوری انگلستان، کالژ وتون در نورتون-ماساچوست دریافت کرده است.
 
گفتگوی هارمونیک