سوئیت سیارات - the planets

گوستاو هولست (1934-1874) آهنگساز انگلیسی، تحصیلات آهنگسازی خود را در دانشگاه رویال کالج انگلستان به پایان رساند و پس از مدتی فعالیت بعنوان نوازنده ترومبون ، در مدرسه موسیقی سنت پاول به رهبری ارکستر پرداخت . 

گوستاو هولست - gustav holst

"ریتم" یکی از عناصر مهم موسیقی او به شمار میرود و بسیاری از آثار او بر پایه الگوی ریتمیک تکرار شونده بنا شده است . او همچنبن برخورد خلاقانه ای نسبت به هارمونی سنتی داشته است که مجموعه این عوامل شخصیت متفاوتی به موسیقی او می بخشد. سوئیت سیارات مجموعه قطعاتی است که هر کدام بنام یکی از سیارات منظومه شمسی نامگذاری شده است. این اثر در ابتدا برای دو پیانو نوشته شده و سپس برای ارکستر بزرگ تنظیم گردیده است که از لحاظ حجم ارکستری نشانه هایی از تاثیرات استراوینسکی در آن دیده می شود. همچنان که هولست نیز بر آهنگسازان پس از خود تاثیر فراوانی داشته است که این تاثیر در موسیقی فیلم " جنگ ستارگان " ساخته " جان ویلیامز " به خوبی مشهود است.

موومان اول این سوئیت که " مریخ " نام دارد از زیباترین بخشهای این مجموعه است؛ استفاده از ریتم لنگ پنج ضربی در آغاز موومان اول توسط زهی ها و با تکنیک کلنیو (collegno ) ، از همان ابتدا حالت جنگ را پایه ریزی میکند که با افزوده شدن بادیهای برنجی به اوج خود میرسد و ماهرانه سیاره جنگ ( مریخ ) را به تصویر می کشد. اجرای این اثر توسط ارکستر سمفونیک شیکاگو که یکی از بهترین ارکسترهای جهان بخصوص در بخش بادیهای برنجی است، به خوبی حق مطلب را ادا کرده و یک اجرای تاثیر گذار را به نمایش گذاشته است.

 احمد رضا قنبری