جسی نورمن - jessye norman

جسی نورمن (متولد 15 سپتامبر 1945) یک خواننده اپرای آمریکایست. نورمن یکی از شگفت انگیزترین خواننده های اپرا و تکخوان است و یکی از بهترین اجرا کنندگان آواز در موسیقی کلاسیک است.

او یک سوپرانوی دراماتیک واقعی با حضوری با عظمت بر روی صحنه است، به همین علت نقشهای Aïda، Cassandre, Alceste و Leonora در Fidelio منحصر شده است به نقش آفرینی او!

نورمن به دلیل صدای پرقدرتش لقب "با عظمت ترین " را به خود اختصاص داده است.

نورمن در آگوستای جورجیا (Augusta, Georgia) در خانواده ای که بطور آماتور موزیسن بودند متولد شد، مادرش پیانیست و پدرش یک خواننده دریک گروه کر محلی بود. او در مدرسه های Charles T. Walker Elementary ، دبیرستان A.R. Johnson Junior و دبیرستان Lucy C. Laney Senior (همه در جنوب شهر آگوستا) حضور یافت.

او یک کمک هزینه دانشجویی برای دانشگاه Howard دریافت کرد و در سال 1967 با مدرک موسیقی فارغ التحصیل شد و از دانشگاه میچیگان نیز مدرک فوق لیسانس خود را در سال 1968 اخذ کرد.

درهمان سال او در مسابقه ARD International Music که درمونیخ برگذار شد برنده شد. او اولین کار اپرایی خود را در سال 1969 به عنوان الیزابت در Tannhäuser از ریچاررد واگنر در اپرای برلین (Berlin State Opera) اجرا کرد و در سالهای بعدی با اپراهای مختلف آلمان و ایتالیا اجرا کرد. او به آمریکا بازگشت که اولین کنسرت حرفه ای خود را در مرکز Lincoln در سال 1973 به اجرا بگذارد.

نورمن در سال 1983 برنامه هایش را با اجرای Les Troyens از برلیوز در اپرای متروپولیتن اولین همکاریش را با این سازمان آغاز کرد که هدف از اجرای این برنامه بزرگداشت صدمین فصل اپرای متروپلیتن بود.

از نورمن مرتباُ برای اجرا در جشنها و رویدادهای ملی درخواست می شد، که از جمله این برنامه ها، افتتاحیه در ریاست جمهوری آمریکا، جشن شصتمین سال تولد ملکه الیزابت دوم و شاید خاطره انگیزترین آنها جشن دویست سالگی انقلاب فرانسه در Place de la Concorde پاریس، جائیکه او La Marseillaise را خواند.

نورمن علاوه بر اجراهای اپرایی، برنامه های دیگری نیز داشته از جمله رسیتالها، آریا، لیدها و قطعات مذهبی و نیز همکاری با هنرمندان مطرح جهان همچون فون کارایان.

Audio File به اجرایی از جسی نورمن به رهبری فون کارایان توجه کنید

نورمن به عنوان هنرپیشه اصلی نمایشنامه زن، زندگی، آواز ساخته Judith Weir و نوشته شده توسط Toni Morrison, Maya Angelou و Clarissa Pinkola Estés که در تالار کارنگی (Carnegie Hall) اجرا شد آواز خوانده است.

او چند قطعه روحانی منتخب از Duke Ellington را اجرا کرده و نیز آلبوم موسیقی jazz هم ضبط کرده است! او همچنین در پروژه Mythodea از ونجلیز هدایت کننده سوپرانو بود.

در شهری که او در آن سکونت داشت، Augusta, Georgia ، آمفی تئاتری دارد که با امتیاز ویژه نورمن در اوایل دهه 90 نامگذاری شده است. از اوایل دهه 90 نورمن در Croton (در Hudson, NY ) در یک ملک بسیار دنج به نام The White Gates که او از یک شخصیت تلویزیونی Allen Funt خریده بود زندگی می کند.

در 22 سپتامبر، در پاسادنا، کالیفرنیا، بعد از اجرای او در دبیرستان Blair IB Magnet، شهردار پاسادنا روزی را به نام "روز جسی نورمن" در پاسادنا اعلان کرد.

یکی از مهمترین حضورهای نورمن، در طول برگذاری مراسم بازیهای المپیک در آتلانتا، جورجیا در تابستان 1996، بود که وی یک اجرا کننده شاخص و برجسته بود.

لازم به ذکر است، جسی نورمن جایزه گرمی (Grammy Lifetime Achievement Award) را در سال 2006 دریافت کرد.

گفتگوی هارمونیک